Bolesław Jan Czedekowski- portrecista wiedeński

„Portret starszej kobiety” z 1913r.

Własność Andrzeja Solarza, znajduje się w stałym depozycie w Muzeum Zamek Łańcut.

Bolesław Jan Czedekowski ur. 1885r. zm. 1969r.

Urodził się w Wojniłowie we wschodniej Galicji, po maturze w Stanisławowie w 1903, dostał się na Akademię Sztuk Pięknych we Wiedniu. Będąc bardzo uzdolnionym i pracowitym studentem otrzymał nagrodę dla najlepszego studenta II roku. Po zakończeniu ASP Wiedeń ukończył studia mistrzowskie u Kazimierza Pochwalskiego i Heinricha von Anielego.

W latach 1914 – 1918 uczestnik I wojny światowej początkowo w okopach w stopniu kaprala, następnie pełnił funkcję malarza wojskowego.

Od 1920r. przebywał w Nowym Yorku, a następnie w 1923r. w Paryżu.

W 1933r. otrzymał Francuską Legię Honorową za całokształt pracy, a potem w 1938r. mimo niechętnej opinii krytyków otrzymał złoty medal na wystawie w Zachęcie Sztuk Pięknych w Warszawie.

Otworzył atalier na Wybrzeżu Kościuszkowskim w Warszawie w 1938r. Z okien atelier obserwował naloty niemieckie we wrześniu 1939r, 6 września w niszczonym przez Niemców mieście odbył się ślub córki Heleny z hr. Sierakowskim.

Od 1947r. ponownie pobyt w USA w tym też roku namalował portret Tadeusza Kościuszki, bohatera narodowego USA będący własnością Fundacji Kościuszkowskiej. W 1952 otrzymał obywatelstwo USA.

W 1965r. duża wystawa prac malarza w Pałacu Sztuki w Warszawie.

Umiera 8 lipca 1969r, pochowany w kaplicy rodzinnej w Lofer pod Salzburgiem.

Druga żona B. J. Czedekowskiego – Hertha podarowała Muzeum w Łańcucie znaczną ilość obrazów, wyposażenia pracowni artysty, stąd w muzeum tym znajduje się największa w Polsce (świecie?) kolekcja dzieł B.Czedekowskiego.

9 września 2018r. w pałacu w Waplewie Wielkim dawniej własność hr.Sierakowskich a obecnie Muzeum Tradycji Szlacheckiej (odd. Muzeum Narodowego w Gdańsku) odbył się wernisaż wystawy Bolesław Jan Czedekowski Portrecista wiedeński.

W tym miejscu chciałbym podziękować kuratorom p. Maciejowi Kraińskiemu i Dobromile Rzyskiej- Laube za piękne wyeksponowanie obrazu „Portret starszej kobiety” na wystawie.

 

Serdeczne polecam „odkrywanie” polsko- wiedeńskiego portrecisty Bolesława Jana Czedekowskiego.